CP1202425 Li-MnO2 Pouch Cell
Overview
Description Specification Drawing
Description
Product Details of CP1202425 Li-MnO2 Pouch Cell
Pouch Cell 1350mAh 3.0V Lithium Manganese Dioxide [Li-MnO2] CP1202425 Lithium Battery for smoke detectors, NB-IoT meter and sensor, smoke detector, smoke alarm, asset tracking.
Advantage of CP1202425 Li-MnO2 Pouch Cell
  • High Voltage Response, Stable During Most of the Lifetime of the Application
  • Energy Density up to 830Wh/L
  • Wide Operating Temperature Range (-40℃~+70℃)
  • Low Self-discharge Rate (less than 1% per year after 1
  • year of storage at +25℃)
Primary Lithium Battery CP1202425 3.0V Lithium Manganese Dioxide [Li-MnO2] Pouch Type CP1202425
Place of Origin PRC
Brand Name HCB PRIMARY LITHIUM BATTERY
Certification UN/CE/UL
Model Number CP1202425
Specification
Specification of CP1202425 Li-MnO2 Cylindrical Battery
Characteristics Open circuit voltage (at 25°C) ≥3.10V
Electrical characteristics Nominal capacity 1350mAh
(At +25°C, battery discharged at continuous current 1mA until voltage reaches cut-off voltage 2.0V. The capacity can vary at different temperature, discharge current or cut-off voltage. ) (At +25°C, battery discharged at continuous current 1mA until voltage reaches cut-off voltage 2.0V. The capacity can vary at different temperature, discharge current or cut-off voltage. )
Maximum continuous current 450mA
(At +25°C, 2.0V cut-off, battery discharged for minimum 50% of rated capacity. ) (At +25°C, 2.0V cut-off, battery discharged for minimum 50% of rated capacity. )
Maximum pulse discharge current 1125mA
(At +25°C, 2.0V cut-off, battery discharged for minimum 50% of rated capacity with max pulse for 3 seconds after 27 seconds break. For more battery capacity, please consult HCB.) (At +25°C, 2.0V cut-off, battery discharged for minimum 50% of rated capacity with max pulse for 3 seconds after 27 seconds break. For more battery capacity, please consult HCB.)
Storage (recommended) ≤+30°C
(For more severe conditions, consult HCB) ≤75%RH
Operating temperature range -40°C~+70°C
Physical characteristics Width Max 25.0mm
Height Max 26.0mm
Thickness Max 12.0mm